Coraz więcej osób szuka rozwiązań łączących ekonomię z ekologią i ciężko się im dziwić. Żyjemy w czasach, w których nowe technologie pozwalają nam wdrażać wiele nowych rozwiązań, a te z kolei nierzadko okazują się szalenie korzystne z punktu widzenia codziennego funkcjonowania. Posiadacze domów jednorodzinnych muszą podjąć wiele istotnych decyzji. Jedna z nich związana jest z tym, w jaki sposób będą odprowadzane ścieki i jakie koszty będą się z tym wiązać. Podstawową opcją jest oczywiście kanalizacja komunalna, aczkolwiek nie wszędzie da się ją zastosować.
Alternatywą numer jeden dla przyłącza kanalizacyjnego jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków i ma to wiele konkretnych plusów. Zyskujemy niezależność od zewnętrznej infrastruktury, nie ponosimy też żadnych kosztów stałych poza kosztem odbioru nieczystości ze zbiornika, co zazwyczaj nie stanowi znaczącego obciążenia dla budżetu. Poza tym przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ obywa się zwykle bez zastosowania preparatów chemicznych, a zawartość zbiornika sama w sobie jest przecież w pełni biodegradowalna.
Poza szambem pojawiła się jednak nowa koncepcja, która systematycznie zdobywa nowych entuzjastów. Mowa o przydomowej oczyszczalni ścieków. Brzmi to zapewne dla wielu odbiorców jak rzecz trudno wykonalna, ale w dzisiejszych czasach poziom skomplikowania wielu spraw diametralnie spada. Dzięki przydomowej oczyszczalni sporo osób ma realną szansę, by nie tylko we własnym zakresie radzić sobie z nieczystościami, ale także dokonać znaczących oszczędności na zużyciu wody.
Idea jest w miarę prosta – oczyszczalnia z jednej strony pozwala w naturalny sposób pozbyć się nieczystości, a z drugiej prowadzi do odzyskania części zużytej wody. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie się ona nadawać do celów spożywczych ani mycia ciała lub produktów żywnościowych. Sprawdzi się jednak przy podlewaniu roślin w systemie rozsączania podpowierzchniowego.
Wykonanie przydomowej oczyszczalni jest sprawą dość złożoną i wymagającą fachowej wiedzy. Czasami udaje się to zrobić częściowo na bazie istniejącego dotąd szamba, aczkolwiek specjaliści radzą, by zamiast tego skorzystać z kompletnych rozwiązań stawianych „od podstaw”. Obecnie na rynku funkcjonują firmy zajmujące się wykonywaniem oczyszczalni na prywatny użytek, więc warto zwrócić się o wycenę do takiego przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest BamarTech, więc jeśli szukają Państwo sprawdzonej obsługi, najlepiej odezwać się bezpośrednio do nas.
Kwestie finansowe są dla wszystkich ważne, trudno jednak mówić o sztywnym cenniku w zakresie przydomowych oczyszczalni. Cena wykonania instalacji i całej towarzyszącej jej infrastruktury będzie zmienna w zależności od skali i potrzeb. Im większa rodzina zamieszkuje w domu, tym wyższa musi być wydajność oczyszczalni. To w naturalny sposób pociąga za sobą większe wydatki, ale bilans korzyści sprawia, że inwestycja w dalszym ciągu jest bardzo opłacalna.
Ogromnym plusem jest to, że kiedy oczyszczalnia już pracuje, to nie ponosimy żadnych znaczących kosztów jej funkcjonowania. Stosowana w systemach biologicznych dmuchawa nie pobiera wiele prądu, więc nie stanowi przyczyny wzrostu comiesięcznych rachunków. Wszelkie szczegóły związane z ceną realizacji całego modułu są ustalane za każdym razem indywidualnie, ponieważ każda posesja ma inne potrzeby oraz odmienną strukturę geologiczną.
Sporym plusem finansowym jest to, że w wielu przypadkach istnieje duża swoboda w wykorzystaniu istniejącej instalacji. Szczególnie chodzi tu o szamba. Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość modernizowania takich zbiorników, aby zyskały one nowe funkcje. W tym momencie pasywne szambo może zamienić się w element przydomowego systemu oczyszczania ścieków, co jeszcze jakiś czas temu było trudno osiągalne. Obecnie mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją, co dla konsumentów jest bardzo korzystne.