Właściciele domów jednorodzinnych mają w swoich rękach wiele atutów. Mogą czuć się niezależni i sami decydować praktycznie o wszystkim, co dzieje się w bezpośrednio otaczającej ich przestrzeni. Są jednak ograniczenia czy może raczej uwarunkowania, z którymi posiadacze pewnych posesji muszą się liczyć. Mowa przede wszystkim o ograniczonym uzbrojeniu. Oznacza to, że nie ma dostępu do niektórych mediów, względnie usług komunalnych. Chodzi tu najczęściej o wodociągi oraz kanalizację. Brak tej ostatniej faktycznie może stanowić kłopot, ale da się go bardzo efektywnie rozwiązać.
Jeżeli z obiektywnych przyczyn nie ma możliwości podłączenia się do publicznej kanalizacji, to w dalszym ciągu dom może funkcjonować w normalny sposób, a budowlanych planów absolutnie nie trzeba weryfikować. Istnieją dwa wyjścia – budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Jedna i druga opcja ma swoich zwolenników, jak i krytyków. W tym momencie warto się im przyjrzeć bliżej. Przede wszystkim dlatego, że od podjętej decyzji zależy model radzenia sobie ze ściekami przez wiele kolejnych lat.
Szambo jest po prostu zbiornikiem na ścieki i fekalia, który zostaje osadzony w gruncie i połączony z rurami odpływowymi. Trafia do niego zawartość toalet oraz wszystko to, co zostaje wraz z wodą skierowane do rur kanalizacyjnych. Istnieją szamba o różnych wielkościach. Najbardziej pojemne trzeba opróżniać rzadziej, te mniejsze – znacznie częściej. W praktyce większość szamb należy opróżnić mniej więcej raz w miesiącu, choć zależy to od intensywności użytkowania wody bieżącej i liczby mieszkańców.
Część inwestorów decyduje się na wykonanie szamb wielokomorowych. Korzyści z tego rozwiązania są bardzo konkretne. Po pierwsze można rozdzielić treści ściekowe na dwie części – do jednej komory może spływać na przykład zawartość toalety, a do drugiej ścieki z umywalek, zlewozmywaków oraz prysznica. Ogromnym plusem jest to, że dwukomorowe szambo można w każdej chwili przerobić na przydomową oczyszczalnię. Jeśli więc nie jesteśmy zdecydowani na nią w stu procentach, taka opcja wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.
Szambo ma tę podstawową wadę, że generuje koszty związane z odbieraniem nieczystości. Nie jesteśmy w stanie utylizować ich we własnym zakresie, dlatego konieczne jest sięganie do usług wyspecjalizowanych firm. Każdorazowo należy płacić za wywóz zawartości szamba. Oczyszczalnia przydomowa jest pod tym względem znacznie tańsza, bo jedyna usługa jaką trzeba zlecać średnio raz w roku to oczyszczenie osadnika (w przypadku instalacji drenażowej) lub pierwszej komory (w przypadku instalacji biologicznej).
Trzeba pamiętać, że szambo i oczyszczalnia to dwie zupełnie odmienne rzeczy. Choć w obu przypadkach celem jest zmagazynowanie odpadów ściekowych, to w pierwszym na tym się kończy. Ścieki muszą zostać wywiezione i utylizowane poza naszą wiedzą. Osoby dbające o środowisko naturalne mogą tylko liczyć na to, że utylizacja odbędzie się w zgodzie z przepisami prawa i że będzie przyjazna środowisku naturalnemu. Pole do nadużyć jest jednak spore. Z oczyszczalniami tego problemu nie ma, bo jej posiadacze w pełni kontrolują sytuację swoich ścieków.
Wybierając oczyszczalnię drenażową, musimy liczyć się z tym, że ścieki po oczyszczeniu nie mogą być ponownie użyte. Trafiają bowiem do gruntu, gdzie są rozsączane w naturalnym procesie, co wpływa także na krótką żywotność drenaży oraz zanieczyszczenie naszej posesji. Ewentualnie można tak zaplanować ów proces, aby oczyszczona woda nawadniała niektóre uprawy, jeżeli takowe będą znajdować się w naszym ogrodzie. Inaczej sprawy mają się w przypadku bardziej trwałej oczyszczalni biologicznej, gdzie woda oczyszczona w mniej więcej 98 procentach jest magazynowana i może być użyta do podlewania roślin czy prac porządkowych.
Firma BamarTech zajmuje się wykonywaniem obu typów oczyszczalni przydomowych i nie możemy narzekać na brak zainteresowania ze strony Klientów. Jednocześnie z naszych doświadczeń oraz fachowej wiedzy jasno wynika, że taka oczyszczalnia jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem niż szambo. Przede wszystkim to opcja bardziej ekologiczna, co w XXI wieku ma duże znaczenie. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na aspekty finansowe i logistyczne.