Kwestia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków regulowana jest przez kilka ustaw oraz rozporządzeń, które wymagają odpowiednich pozwoleń oraz załatwienia formalności. Przede wszystkim każdy dom ma obowiązek być przyłączonym do sieci wodno-kanalizacyjnej lub zastosowania zbiornika bezodpływowego. Zwykle inwestorzy wybierają podłączenie do istniejącej sieci, jednak są pewne utrudnienia, jakie na to nie pozwalają. Zbyt duża odległość działki, brak zgody na jej wybudowanie w miejscu, gdzie przebiega inna działka albo brak zgody przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Dopiero w takich sytuacjach montuje się przydomową oczyszczalnię ścieków.
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które informuje o obowiązku przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej lub zakazie budowy oczyszczalni ścieków. Organ administracji architektoniczno-budowlanej ocenia stopień ingerencji w gospodarkę przestrzenną. Jeśli uzna, że przydomowa oczyszczalnia ścieków znacząco zmienia teren, wymagana jest odpowiednia zgoda wydana przez urzędników starostwa powiatowego. O możliwości budowy przydomowego szamba decyduje także metraż działki. Oczyszczalnia zajmuje ok. 30 mkw. przestrzeni i musi znajdować się o położeniu zachowującym minimalne odległości między osadnikiem i drenażem rozsączającym od granic działki oraz innych obiektów. Może się więc okazać, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie będzie możliwa ze względu na warunki terytorialne.
Szambo o wydajności do 7,5 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak ta powinna być zgłoszona staroście odpowiedzialnemu za kwestie związane z budownictwem. Nie można również zająć się budową przydomowej oczyszczalni ścieków, jeśli na terenie działku nie ma jeszcze wybudowanego obiektu, nawet w sytuacji, kiedy wydajność szamba jest zgodna z obowiązującą normą.
Plan budowy przydomowego szamba składa się w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa po uprzednim wypełnieniu urzędowego formularza. Organ musi być poinformowany o wydajności oczyszczalni ścieków, zakresie i sposobie realizacji planu oraz ilości wytwarzanych w domu ścieków na dobę. Dokumentację należy uzupełnić również o inne oświadczenia – o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunek przedstawiający plan budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i pozwolenia (regulowane odrębnymi przepisami, jak opinia geotechniczna).
Realizując budowę przydomowego szamba trzeba mieć na uwadze fakt, że ilość ścieków nie może przekraczać 5,0m3 na dobę, w przeciwnym wypadku konieczna jest zgoda inspektora ochrony środowiska, który zapewni, że oczyszczalnia ścieków nie jest szkodliwa dla przyrody. Potrzebny jest również osadnik wstępny zakopany blisko domu i dobrze odpowietrzany. Jeśli ten proces jest niemożliwy, odległość od domu powinna wynosić min. 5m.