Strefa instalatora

Przegląd przydomowej oczyszczalni – o czym warto pamiętać?

Stanąłeś przed trudnym wyborem pozbywania się ścieków z gospodarstwa domowego? Jednym z doskonałych sposobów na radzenie sobie z tego rodzaju odpadami jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni, która ma tę zaletę, że jest rozwiązaniem tanim pod względem kosztów eksploatacyjnych, a także łatwym w obsłudze i w dużej mierze niezawodnym. Jednakże niekiedy może zdarzyć się, że POŚ będzie miało usterkę. W jaki sposób zabezpieczyć się przed wystąpieniem podobnego problemu? Wystarczy dokonywać regularnych przeglądów. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, dowiesz się, czytając ten artykuł.

Serwis przydomowej oczyszczalni ścieków – jak często robić przeglądy?

Jeśli nie zauważasz żadnych błędów i usterek w działaniu posiadanego POŚ, możesz dokonywać przeglądu raz na rok, ewentualnie dwa razy na rok w celu zachowania większej pewności, że wszystko poprawnie działa. Niestety niekiedy może się zdarzyć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie wymagała częstszych przeglądów, wynikających z usterek, jakie występowały wcześniej. O tym, jakie przesłanki są do częstego sprawdzania POŚ, piszemy w kolejnych częściach przygotowanego artykułu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa i jakie elementy podlegają przeglądowi?

W celu uniknięcia częstego serwisu POŚ (lub w celu szybkiej reakcji, tak aby ewentualne usterka się nie powiększyła), musisz wiedzieć na jakie elementy zwrócić uwagę. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wprawdzie w pełni zautomatyzowany system, który przez większość czasu radzi sobie doskonale bez ingerencji człowieka, jednakże nawet i tutaj mogą pojawić się małe nieprawidłowości.

Podczas przeglądu przydomowej oczyszczalni ścieków, koniecznie zwróć uwagę na takie elementy, jak:

-dmuchawa,

-odpływ (tutaj zwracamy uwagę na jego drożność),

-ilość osadu w strefie aktywacyjnej,

-poziom natlenienia.

Regularnie trzeba także dbać o obecność kultu bakterii, odpowiadających za rozkład ścieków. Uzupełnia się je poprzez stosowanie specjalnie do tego przygotowanych biopreparatów.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – warunki poprawnego działania

O poprawnym działaniu POŚ decydują przede wszystkim warunki, w jakich została ona wybudowana. Na przykład drenażowe modele wymagają określonego gruntu w celu zachowania ciągłości procesów filtracyjnych. Co więcej, potrzebują one także działki o większej powierzchni, tak aby filtracja przebiegała sprawnie. Biologiczne z kolei wymagają posiadania złoża lub osadu czynnego, którego zadaniem jest tlenowe rozkładanie ścieków na związki proste. Nie potrzebują one tak dużo miejsca jak ich drenażowe odpowiedniki.

Czyszczenie oczyszczalni przydomowej – o czym warto pamiętać?

Podstawą bezawaryjnego działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest przestrzeganie serwisowych procedur uwzględnionych przez producenta lub specjalistę, który zajmował się instalacją oczyszczalni. Warto pamiętać, że najczęstszym powodem pojawienia się usterek takich jak rozszczelnienie rur, zatorowanie przepływu w układzie, obumarcie osadu czynnego czy nadmierna kolmatacja gruntu etc., jest wybór nieprawidłowej metody utylizacji ścieków. Przyczynami awarii mogą być także błędy w montażu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź nieprawidłowości związanych z działaniem przydomowej oczyszczalni ścieków warto od razu skontaktować się z fachowcem. Jako specjaliści od produkcji oczyszczalni ekologicznych i biologicznych zapewniamy profesjonalną i szybką pomoc.